BlogDesin TipsTasarım İlkeleri

Tasarım İlkeleri

Kullanıcılarınızı tanıyın

 • Kullanıcı ihtiyaçlarını anlayın. Doğru çözümü sunmadan önce ihtiyaçlarının ne olduğunu anlayın. Görüşmeler yoluyla hedeflerini ve hayal kırıklıklarını anlayarak kullanıcılarınızı tanıyın.
 • Kullanıcı ihtiyaçlarına uyum sağlayarak empati gösterin. Kullanıcı ihtiyaçlarının ve gerçek davranışların farkında olun. Kullanıcınızın beklentilerini yönetin ve sizin kullanıcınız olmadığınızı anlayın.

1. Netlik

 • Netlik, tamamen öğeler arasındaki ilişkilerle ilgilidir. Sayfadaki öğeler arasındaki ilişkileri göz önünde bulundurun ve sayfayı önemine göre yapılandırın.
 • Yapı ve hiyerarşi oluşturun. Sisteme güven veren zamanında geri bildirim sağlayın. Kullanıcılar yaptıkları her eylemin sonucunu bilmelidir.

2. Tutarlılık

 • Kullanıcı deneyimi sorunsuz. Çeşitli ekran boyutlarında, platformlarda ve ürünlerde çalışır. Verimlilik, insanların uygulamayı çok fazla kullanması ve öğrenmek için zaman ayırmaya hazır olması durumunda önemlidir.
 • Verimli sistemler zamanınıza saygı duyar. Verimlilik, görev için en kısa süreyi/tıklama sayısını tasarlayarak kullanıcıları hedeflerine ulaştırma dürtüsünü yansıtır.
 • Verimliliği artırmak için teknolojiden yararlanın. Kullanıcıları bilgisayarlara uyarlamak yerine mevcut davranışa uyum sağlamak için teknolojiyi kullanın.
 • Tipografide tutarlılık yaratmak oldukça
  basit. Sadece belirli bir yazı tipi oluşturmamız gerekiyor
  her durum için stiller ve sonra buna bağlı kalın.
 • Örneğin, bir paragraf stiline sahip olmak ve onu bölümler, sayfalar ve sitenin her yerinde tutmak

3. Estetik

 • İlk izlenimler önemlidir. Güzel görünen bir sistem, sisteme olan güveni ve güveni daha da artırabilir.
 • Estetik, insanların tanıdığı, istediği ve ihtiyaç duyduğu bir niteliktir. Tasarımda da yaşamda görülüyor , o arayüzün kullanımını keyifli hale getiriyor.
 • harika. Müşterileriniz, kullanımı keyifli olduğunda ürününüzü kullanmayı dört gözle bekleyeceklerdir.

4. Yönlendirme

Eğer gerçekten bir kullanıcının dikkatini çekmek istiyorsanız, küçük hareketler yapabilirsiniz. Burada patates kızartmalarının ketçap şişesine kadar gitmesi, bende açlık hissi uyandırdı.

Bu resimde gerçekten nere bakacağımı bilmiyorum, yazı adamın yüzünde ve karmaşık duruyor, bunu gelin düzeltelim. Sağdaki resim istediğimiz mesajı verdi sanırım.


5. Tekrarlama

Tekrarlama, popüler bir tasarım hilesidir. Bir öğeyi aldığınızda kendi başına ilginç olmayabilir
ama birkaç kez tekrarlayın ve tasarımın keyfine bakın.

Tekrarlama hilesi sadece aynı öğeler için geçerli değildir.
Renk, stil, boşluk, düzen gibi hemen hemen her şeye uygulanabilir. Renk tekrarı bunlardan biridir.
oldukça sık kullanılır ve tasarımı gerçekten birbirine bağlayabilir.

6. Renkler

Renkler dünyada her oluşumun, güneş ışınlarının yansımasıdır. Renkleri yaşantımızda ve tasarımlarımızda sıklıkla kullanırız. Nasıl ki günlük hayatımızda kıyafetlerimizin rengini uyumlu hale getiriyorsak ve her giydiğimiz kıyafetin renginin ruh halimize ve gideceğimiz ortama göre belirliyorsak, yapacağımız tasarımlarda da, tasarımızın ihtiyacına göre kullanacağımız renkleri belirlemeliyiz.

Renk tekerleği, eşleştirmeler ve renk kümeleri oluşturmak için referans olarak kullanılabilecek bir araçtır. Standart renk çarkı, birincil, ikincil ve üçüncül renklerden oluşur


Tasarım, girişimcilik, mentorluk veya herhangi bir konu hakkında sohbet edelim. 😎

© 2023, Murat Çelik — Product Designer. Samsun, TR 🇹🇷

This is a staging enviroment